OPATIJA I HOTEL IMPERIJAL – ROMANTIČNI SVEDOCI EPOHE
OPATIJA MESTO GDE JE NASTAO TURIZAM
Već je svima poznato da je opatija kraljica Hrvatskog turizma, i jedna od najstarijih turističkih destinacija na svetu uopšte. Opatijska istorija
nudi mnogo priča koje oslikavaju vreme u kome je opatija živela kao i stremljenja njenih posetilaca, zanetih lepotama Kvarnerskog zaliva.
Najveći broj ljubitelja opatije zna da je hotel Kvarner jedan od prvih hotela na Jadranu, ali šta je sa drugim hotelom u Opatiji, znamenitog imena Imperijal?
OPATIJA I HOTEL IMPERIJAL kroz imena i epohe
Kada je Kvarner doživeo svoj vrhunac, Južne železnice Austrougarske, koje su bile vlasnik i prvog hotela, i čiji je vizionarski direktor Fridrih Jozef Šiler i uzdigao Opatiju na nivo svetske elite, pristupile su podizanju novog hotela, otvorenog već 1885. Hotel je me dobio po kome drugom, nego po jednoj princezi – “Kronprinzessin Stephanie”(Kronprincezen Stefani), supruzi prestolonaslednika Rudolfa. Par prestlonaslednika prisustvovao je i otvaranju samog hotela.
Tu dolazimo do sudbine hotela koji je ime menjao prema trenutnim političkim prilikama. Kroz ta imena može se pratiti čitava politička istorija Opatije. Posle prvog svetskog rata Opatija je pripala Italiji, a ime hotela promenjeno je u Regina Elena, kako se zvala žena Viktora Emanuela III. Zatim, od 1945. do 1948. hotel se zvao Moskva, jer je novo komunističko uređenje imalo uzor na istoku, da bi nakon razlaza s Informbiroom ime bilo promenjeno u Central. Mislilo se da je to neutralno ime, i da ono neće nikom smetati. Ali “ne lezi vraže”, rekao bi naš narod. Padom Aleksnadra Rankovića i politike centralizma 1966., hotel dobija današnje ime Imperial.
U vreme izgradnje arhitekta Wilhelm je gostima hotela ponudio sav mogući luksuz. Čak i kinematografe koji su hodnicima bili povezani sa središnjim delom hotela. Imperijal je tada imao i centralno grejanje i bazen. U hotelu su odsedale mnoga jako poznata lica – car Franjo Josif I, Džejms Džojs, ali i Josip Broz Tito.
Inače u Opatiji je austrijski car Franc Jozef I provodio nekoliko meseci tokom zime. Tamo se sastao sa nemačkim carem Vilhelmom II 29. marta 1894. Druge krunisane glave koje su tražile opuštanje u Opatji bile su carica Elizabeta od Austrije i nemačka carica Avgusta Viktorija, kralj Rumunije Karol I i njegova supruga Elizabeta, kralj Džordž I od Grčke, Albert, kralj Saksonije, Viljem IV, veliki vojvoda Luksemburga, i princ Nikola I Petrović-Njegoš. Mnogi luksuzni hoteli i vile iz kasnog 19. veka preživeli su do današnjeg vremena.
Znate li da je opatija imala i tramvaj koji je saobraćao do Lovrana, još 1908. godine?
Ovo je samo jedna priča čiji je akter OPATIJA. Mnoge nas tek očekuju ako krenete sa nama.
Pogledajte naš program za putovanje u Opatiju uz noćenje u hotelu sa 4*.